İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Düzgün: Elfatek artık dünyanın dört bir yanında

İlginizi çekebilir

Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün FTTürkiye.com yazarı Ahmet Ünver’in vinç sektörü, elektronik, yerli tüketim ve iş yaşamında bürokrasinin etkileri üzerine sorularını yanıtladı. Düzgün; Elfatek’in Türkiye ve dünya da önemli atılımlar yaptığını belirterek çalışmalarını birçok alanda istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade etti.

Elfatek Elektronik adıyla 2006 yılında, 4 ortak ile faaliyetlerine başladıklarını belirten Düzgün, “O dönemde bir boşluğu değerlendirdik. Türkiye’de söz sahibi olan vinç sektörü vardı ve sektörün ihtiyacı olan uzaktan kumandayı yaparak sektördeki boşluğu doldurduk. Tabi kuruluşumuzdan bu yana ciddi atılımlarda bulunduk ve mesafe kat ettik. Şimdi ise 121 ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

Hedefleri doğrultusunda distribütörlük çalışmalarını sürdürdürdüklerini ifade eden Bahattin Düzgün, “2019 sonuna doğru hedefimiz yaklaşık 30’a yakın ülkeye ulaşabilmek. Her geçen yıl bu sayımızı artırarak götürüyoruz. Çünkü distribütörlerimizi seçerken özel ve ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bugün Brezilya’dan tutun Tayland’a kadar ürün gönderebiliyoruz. Türkiye’de üretilen Türk mühendislerin yaptığı uzaktan kumandaları dünyanın 4 bir yanına gönderiyoruz. Türkiye’de pazarın yaklaşık yüzde 70’ine hakimiz. Çünkü Elfatek ürünleri kendini kanıtlamış, belgelerini almış, yılların birikim ve tecrübesi ile öne çıkmış bir firma. Bunun için Türkiye pazarında ağırlığımız var ve söz sahibiyiz” diye konuştu.

Sektörün en önemli sıkıntısının bürokratik enegller olduğuna dikkat çeken Düzgün, “Birkaç girişimimiz oldu. Özellikle uzak doğudan gelen ürünlerde sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü bu ürünler yedek parça olarak alınıyor. ÖTV’den dolayı belli başlı sıkıntılarımız oluyor. Bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz.


Elfatek Yönetim Kurulu Başkanı
Bahattin Düzgün

Bürokrasinin dışında yaşadığımız bir diğer sıkıntı vatandaşımızda yerli malı bilinci yok. Sözde milliyetçiyiz ama konu birlik olmaya geldiği zaman milliyetçiliğimiz sözde kalıyor. Bugün yerli bir firma bir ürün yaptığı zaman bu sahiplenilmiyor. Sanayi sektöründe bu durum oldukça fazla. Yerli ürünler desteklenmeli ve sahiplenilmeli. Birbirimize destek olmalıyız ve yerli malı üretimine teşvikleri artırmalıyız. Eğer birlik olursak ülke olarak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yoktur. Türkiye’de bir diğer sıkıntı da bir firma bir işe giriyor ve eğer o iş tutuyorsa herkes o işe giriyor. Eğer durum böyle olursa fiyatlar düşer ve sürdürebilirlik olmaz. Sadece yerel de veya Türkiye’de kalırsınız. Bilinçsiz çoğalan firmaların sayılarının azalması ve mekanizmanın doğru yönetilmesi gerekiyor. Firmalar fiyattan ziyade kaliteye odaklanıp sektöründe dünya çapında rakipleri ile yarışabilir vaziyete gelmelidir” diye konuştu.

“Yurt dışına açıldık”

Elfatek’in 2012 yılı itibari ile yurt dışına açıldığını ifade eden Bahattin Düzgün, “2017 yılında kurduğumuz Elfa Export şirketimiz ile Elfa şirketlerinin ürettiği ürünleri yurt dışına pazarlıyoruz. Tabii bu aşamaya gelirken ciddi bir mesafe kat ettik. Saha uygulamalarımızı geliştirdik ve ciddi manada emek sarf ettik. Baktığımız zaman Elfatek, dünyanın ilk on firması arasında. Kısa sürede bu gelişim kimseye nasip olmaz. Hedefimiz ilk 3’e girmek. Gideceğimiz yolu biliyoruz, neler yapılacağını biliyoruz, konuya da hâkimiz. Dolayısıyla Elfatek dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor. Elfatek, Konya özelinde, kısa sürede teknolojik bir firmayı Türkiye çapında isim yapma ve söz sahibi olma noktasına getirmiştir. Elfatek, 4 genç girişimcinin uzun soluklu birlikteliğinin kanıtı ve ortaklık yaparak sektöründe dünya çapında bir firma çıkabileceğinin ispatıdır” dedi.

Arz talep noktasında sektörde Türkiye’deki pazarın yüzde 60 daraldığını kaydeden Düzgün, “Yurt dışında sürekli büyüyerek gittiğimiz için şu an için küçülme planımız olmadı ve krizden çok fazla etkilenmedik. Hatta yüzde 10 civarında büyüme sağlayacağız. Yurt içine bağlı kalsaydık bizde küçülmeye gidebilirdik fakat rakamlarımız oldukça güzel.  Yaklaşık 2 yıl önce de Ar-Ge merkezi olduk. Elektronik sektöründe Konya’nın ilk Ar-Ge merkeziyiz ve oldukça gururluyuz” dedi.

“Ar-Ge merkezleri üniversite – sanayi iş birliğinin can damarı”

Türkiye sıralamasında Elfatek’in 41’inci Ar-Ge merkezi olduğunu kaydeden Bahattin Düzgün, “Kısa sürede Ar-Ge merkezi olabilmek bizler için gerçekten onur ve gurur kaynağıdır. Ar-Ge merkezlerinin sayıları artırılmalı ve bürokrasi tarafından ithal edilen ürünlerin yerli üretim konusunda yönlendirme yapması gerekmektedir. Ar-Ge merkezleri mini bir üniversite ve üniversite – sanayi iş birliğinin can damarıdır. Bunu etkin ve efektif kullanmalıyız. 3 boyutlu yazıcı fikri ise 2012 yılında aldığımız 60 bin dolar para verip birkaç yıl sonra da 20 milyar TL tamir bedeli ödeyince biz bunu yapma kararı aldık. Bu bedelleri ödemektense kendimiz üretmeye karar verdik ve alnımızın akıyla bu işi de başardık.  2018 ortasında Ar-Ge’sini tamamladık ve yaklaşık ve 1 yıldır kullanımda. 2019 Haziran ayı itibariyle satışlarına başladık. Türkiye’nin en iyi makinasını ürettiğimizi düşünüyorum ve oldukça iddialıyız. Ana kart tasarım ve yazılımına kadar bize ait. Satışlarımızı da uygun fiyatla gerçekleştireceğiz. Bunu yapmadaki amacımız ülkemizde sanayi sektöründe zamanla yarışan insanlara destek olmak ve ülkemizi kalkınmasına katkı sağlamak. Hedefimiz; 3 Boyutlu Coraxis yazıcıyı 3 yıl içerisinde Türkiye’nin aranan markası haline getirmek” diye konuştu.

ELFA şirketlerinin diğer firmalarından bahseder misiniz?

2006 yılında kurulan Elfatek Elektronik’in vinç uzaktan kumanda ve mobil uzaktan kumanda sistemleri, eğim sensörü, elektronik kontrol ünitesi(EKU), sesli ve ışıklı ikaz sistemleri, mini kumanda,  CNC el çarkı (Handwheel), halat salınım engelleyici, halat açı ölçer, tur switch, yük switch, yük switch,  harici ekranı, Coraxis markası ile 3D printer üretimi yaptığını ifade eden Düzgün, “2011 yılında kurduğumuz Elfakalıp; plastik enjeksiyon kalıp ve baskı üretimi yapmaktadır. 2012 yılında kurduğumuz Elfamak Makine; ahşap CNC Router ve üretim hattı, model ve kalıp CNC Router, tek ve çift tablalı kapı ebatlama makinesi, soğuk pres, kasa sıkma makinesi üretimi yapmaktadır. 2017 yılında kurduğumuz Elfaexport; Elfatek, Elfamak ve Elfa Kalıp ürünlerinin yurt dışı ihracatlarını gerçekleştirmektedir” dedi.

Translate »