İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyasetimizde son moda: İçeriden muhalefet

İlginizi çekebilir

Son zamanda sıklıkla rastladığımız bir durum oldu, genel başkanlarını ya da kendi partisini sosyal medyada ve televizyonda eleştiren siyasiler.

Son olarak Bülent Arınç’ın adalet reformuna da dayandırarak kendi partisinde büyük tepkilere neden olan Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki açıklamaları Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndaki görevinden istifa etmesine sebep oldu.

Arınç Ergenekon ve balyozda aynı tutarlılığı göstermedi

Şu sıralar kendi partisiyle ciddi şekilde zıtlaşan, Ergenekon ve Balyoz davalarında ise verilen kararlara destek veren dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, özel görevli yargıç ve savcıları överek Gülen cemaatine ait Aksiyon dergisine verdiği söyleşide “Onlara bütün Türkiye’nin demokrasi adına büyük bir borcu var” demişti.

Arınç, Ergenekon ve balyoz davaları için yine o dönem bir televizyon programında birçok askerin, iş adamının, gazetecinin, sivil toplum kuruluşu üyesinin ve yöneticisinin yargılandığı ve tutuklandığı dönemde “Türkiye iyi bir noktaya gidiyor. Bu sıkıntılar, sancılar bir taraftan doğum sancısıdır. Bir taraftan da bağırsakların temizlenmesidir” diyerek tutuklamaları doğru bularak bugünlerde yapmış olduğu açıklamaların tam tersini yapmıştı.

CHP’nin en büyük rakibi İnce oldu

Siyasilerimize genel başkanlarını sosyal medya ve televizyonda eleştirme modasını getiren kişi de herhalde Muharrem İnce oldu. Hemen hemen her ay farklı bir konu başlığı ile CHP’yi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Muharrem İnce ile karşılıyoruz.

İnce’nin partisini eleştirdiği en ağır sözlerden biri de, “Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya. Atatürk diyemeyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. E seninle siyaset yapamam ben. Yollarım ayrılır” ifadeleri olmuştu.

İnce son olarak da, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen’in, 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü dolayısıyla hazırladıkları raporu yayınlayarak trans kadın ve erkeklerin cinsiyet uyum ameliyatlarının ve ilaç masraflarının SGK tarafından karşılanması gerektiğini belirtmesi sonrası partisiyle zıtlaşarak transfobik ve homofobik açıklamalarda bulunmuştu.

İnce, 2012 yılında ise tam tersi açıklamalarda bulunarak LGBTİ+ dernek temsilcileri tarafından ziyaret edildiğinde “LGBTİ+ haklarının CHP için çok önemli olduğunu ve desteklediklerini” belirterek AK Parti’yi bu konuda eleştirmişti.

Siyasetimiz alıştı ama ekonomimiz alışmaz

Yeni modamız sosyal medyadan ve televizyon kanallarından genel başkanlara mesajların ve parti içerisinde kapalı kapılar ardında konuşulması gereken konuların, fikir birliğine varılmadan doğrudan çok sesli şekilde tartışılması başta siyasi partilerin itibarı olmak üzere tüm ülkenin itibarına zarar veriyor.

Siyasetimiz ne yazık ki “nabza göre şerbet” ile yön değiştiren siyasilere alıştı fakat en ufak istikrarsızlıkta çöken ekonomimizin buna alışmasına imkan yok.

Translate »