İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye İtibar Endeksi Araştırması 2020 yılının itibarlı firmalarını belirlemek üzere start alıyor

İlginizi çekebilir

İtibar Akademisi tarafından 2011 yılından itibaren her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Türkiye İtibar Endeksi Araştırması 2020’nin (TİE 2020) saha çalışma süreci bu hafta 2020 yılının en itibarlı firmalarını belirlemek üzere başlıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Hakan Büyüklü ve Bursa Teknik Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Bilen’in akademik danışmanlığında gerçekleştirilecek TİE 2020 Araştırmasının saha çalışmalarını İM GLOBAL Araştırma yürütecek. Araştırma kapsamında NUT2 26 bölge temsili sağlanacak şekilde oluşturulan örneklem ile 2020 yılının en itibarlı firmaları belirlenecek.

TİE 2020 araştırması 2011 yılından itibaren gerçekleştirilen araştırmalardan farklılaşacak. Bildiğiniz üzere 2020 yılı COVID 19 salgınının ülke ekonomilerine damga vurduğu bir yıldı. COVID 19 salgını az ya da çok tüm sektörleri etkiledi. Bu sene merak edilen konu ise COVID 19 salgınının etkisinin firmaların itibar algılarını nasıl etkilediği? En itibarlı 10 firma, sektörlerin en itibarlı firmaları için oluşacak olan sıralamalar merak konusu oluşturmakta.

İtibar Endeksi araştırmasının en önemli özelliği gerek genel gerekse sektörel düzeyde itibarlı firmaları belirlerken katılımcılara bir liste sunmaması. Katılımcılar araştırmada ilk olarak “Size göre Türkiye’nin en itibarlı firması nedir?” sorusuna cevap veriyorlar. Sektörel düzeyde de itibarlı firmalar benzer şekilde katılımcılara liste sunulmadan soruluyor. Sonrasında firmalara ilişkin itibar ve firma niteliklerini sorgulayan sorulara cevap veriliyor. Böylelikle, tamamen katılımcıların belirlediği tarafsız bir sıralama ortaya çıkmış oluyor.

İtibar kolay kazanılan bir nitelik olmadığı gibi kaybedilmesi anlık bir duruma bağlı olabilecek hassas bir niteliktir. İtibar yönetiminde itibar araştırmaları süreci kontrol altında tutmakta yönlendirici olabilecek, izlenecek politikaları yönlendirme niteliğine sahip önemli araçlardır. Rekabetin küreselleşmenin de etkisiyle giderek arttığı piyasada firmaların varlıklarını sürdürebilmelerinde itibar önemli bir etkiye sahiptir. Üretim tekniklerinin gelişmesi ürün niteliklerinin benzerleşmesine, maliyetlerin azalmasına sebep olmaktadır. Ürünlerde meydana gelen gerek fiyat gerekse de ürün nitelikleri bağlamında benzeşme firmaların bir fark ortaya koyması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Ürün niteliği ve fiyat rekabetinin yoğun olduğu ortamda ürün tercihinde fark yaratacak olan en önemli unsur ürünü üreten firmanın itibarı olacaktır.

TİE araştırmaları Türkiye geneli ve dönemsel olarak sayısı değişen sektörler bazında firmalar arasındaki rekabeti ortaya koyan araştırmalardır. Bu sene TİE 2020 kapsamında 41 sektör taranacak olup Türkiye geneli ve 41 sektör bazında radara giren firmalar belirlenerek genel ve sektörel bazda raporlar oluşturulacaktır.

Bakalım COVID 19 salgınında hangi firmalar itibar kaybına uğrayacak, hangi firmalar itibar düzeylerini koruyacak, hangi firmalar ise itibar düzeylerini yükseltecek?

#Özkonak=Kapadokya

#Kapadokyanınüstüaltındandeğerlidir

Yorumlar kapatıldı.

Translate »